Kostiumy na Oktoberfest

Pin It

Jedną z rzeczy, która uderza, kiedy przybywamy w okolice Oktoberfest, i jesteśmy jeszcze trzeźwi, są stroje znacznej części zgromadzonych.
Jest wiele osób, które ubierają tradycyjne stroje bawarskie; niektórzy z konieczności: kelnerzy, muzycy oraz różnoraki personel; pozostali dla przyjemności.
Pochodzenie tych strojów jest, jak często się zdarza, ludowe. Są to głównie stroje używane na co dzień przez gospodarzy i hodowców z Bawarii lub tzw. “ubiór świąteczny”, który był użytkowany w dniach odgórnie ustalonych świąt, z okazji ślubów, pogrzebów lub też rocznic.

W dawnych czasach, w wielu społeczeństwach zamieszkujących basen śródziemnomorski i nie tylko, zabroniona była wymiana ubrań pomiędzy najróżniejszymi osobami oraz absolutnie zabronione było ubieranie przez kobiety strojów męskich.

Zakaz był tak silny, że przez wiele ludów uważany był za rodzaj tabu, i prawdopodobnie miał on korzenie w fundamentalnej roli społecznej odgrywanej przez ubiory. To strój w rzeczywistości w zamierzchłych czasach czynił mnicha, ale także i gospodarza, szlachcica, notariusza, stolarza. Dzięki formom i kolorom użytkowanych przy ubiorach możliwa była identyfikacja rodzaju pracy oraz roli społecznej człowieka. (Stąd zakaz dotyczący braku możliwości zmiany stroju, by uniknąć sytuacji, że stolarz zostanie nazwany notariuszem czy lekarzem i odwrotnie!)

Booking.com

To jest ważne także dla tradycyjnych strojów bawarskich, w których jakość materiałów i ozdób identyfikują stan społeczny tych, którzy je noszą; faktycznie ogólna struktura strojów jest bardzo podobna dla wszystkich strojów męskich i damskich:

Strój męski składa się z różnych części: skórzane spodnie (Lederhosen) powstały jako strój roboczy, lecz teraz mogą być również bardzo kosztowne, w zależności od jakości skóry. Mogą mieć różną długość, ale na ogół każdy mężczyzna ma 2 pary: jedne do kolan i jedne nad kolana.

Szelki: Element uważany w Polsce za przestarzały przybiera na Bawarii niewiarygodnej wagi. Niektóre szelki przechodzą z ojca na syna przez pokolenia, a przedni karczek może być przyozdobiony herbami lub symbolami odnoszącymi się do rodziny; zawsze podkreślają związek między strojem, a identyfikacją społeczną.

Skarpety: o różnej długości w zależności od rodzaju spodni

Koszula: biała lub w kratkę, z szorstkiego materiału może być ubrana z kamizelką, kardiganem lub lodenem w zależności od temperatury.

Kapelusz: Bawarskie nakrycie głowy zasługuje na szczególną uwagę, ze względu na swoje znaczenie. Przede wszystkim, raz ubrany, kapelusz nie jest zdejmowany: ani w pomieszczeniu, ani przy stole. Kapelusz reprezentuje prawdziwy i właściwy dowód tożsamości, który może powiedzieć wiele na temat swojego właściciela.

Rodzaj dekoracji powie nam faktycznie, czy ów, który stoi przed nami jest łowcą ptaków czy zwierząt oraz, na ile jest dobry w swojej pasji (piórko przy kapeluszu będzie dłuższe lub krótsze…). Małe zdobycze myśliwskie: piórka, dzioby, ogony, znajdą swoje miejsce nie tylko na tradycyjnym łańcuszku przy szelkach, lecz także przy kapelusiku jako dowód dumy i wyróżnienia.

oktoberfest 2013

Dirndl

Damski strój “z fartuchem”; Dirndl jest nie mniej złożony od stroju męskiego i ma dość podobną historię i ewolucję.
Chodzi o tradycyjny ludowy strój kobiecy, który w czasach cesarskich pozwolił na odróżnienie służących i kelnerek (jeszcze dzisiaj łatwo jest być obsłużonym w pubie przez kelnerkę w Dirndl).

Ubiór składa się z:

Spódnica Oryginalnie bardzo prosta; możliwości garbowania w przeszłości oferowały ograniczoną liczbę kolorów, dzisiaj spódnica może zmieniać się pod względem fantazyjnych kolorów i długości, od spódnic po kostki do tych stromo ściętych nad kolanem, wzbogaconych pończochami z koronką o fasonie i długości zmiennych, w zależności od typu spódnicy.

Na spódnicę nakłada się fartuch z białą koronką, który jeszcze raz ujawnia swoją funkcję społeczną: jeśli węzeł fartucha jest wiązany po lewej stronie – dziewczyna jest wolna, jeśli po prawej wskazuje zaangażowanie.

Koszula: z długimi lub krótkimi rękawami i zawsze bardzo wydekoltowana, w zależności od sytuacji i wieku kobiety.
Na koszulę, w zależności od pory roku można założyć kamizelkę, kardigan, bluzkę itp.
Nakrycie głowy zamyka strój tradycyjny, który może być ozdobiony – podobnie jak ten męski – małymi wisiorkami lub małymi “trofeami”: piórka ptaków, medale itp. Medale i naszyjniki mogą być używane jako również ozdoby dekoltu.

oktoberfest 2013

Hotel Consigliati

Hotel Wallis

Hotel WallisHotel Wallis oferuje możliwość bezpłatnego korzystania z terminali internetowych, jak również obfite śniadanie w formie bufetu. Pokoje wyposaż [...]

Derag Livinghotel Karl Theodor

Derag Livinghotel Karl TheodorDo dyspozycji Gości w tym hotelu są przestronne pokoje i apartamenty oraz bezpłatna siłownia i sauna. Obiekt zlokalizowany jest w Monachium, zaled [...]

Hotel Europa

Hotel EuropaHotel Europa przeznaczony jest dla osób niepalących i oferuje bezpłatny bezprzewodowy dostęp do Internetu oraz duże pokoje i bawarską restauracj [...]

Hotel Rivoli

Hotel RivoliHotel Rivoli jest usytuowany w odległości zaledwie 100 metrów od dworca kolejowego Harras. Obiekt oferuje stylowe pokoje z podłogą wyłożoną ci [...]

Landgasthof Deutsche Eiche

Landgasthof Deutsche EicheHotel usytuowany jest w atrakcyjnej dzielnicy Monachium - Lochhausen, 12 minut jazdy pociągiem od centrum miasta. Ten utrzymany w stylu rustykalnym h [...]

Things to do in Munich